top of page

"Kendimi bildim bileli"

Firmanın Kurucusu olan Ömer TEKBAŞ 1950'li yıllardan bu yana adını her geçen gün daha da duyuruyor. Sütün üretiminden alıcıyla buluşmasına, saklanmasından farklı ürünlere dönüştürülmesine, sütün temin edildiği hayvanların beslenmesinden sağlığına kadar her konuda nasihat gibi fikirleri miras biriktirmiş çocuklarına. Bugün Tekbaş markasının ikinci kuşak işletmecisi Ebubekir TEKBAŞ ve ailenin diğer fertleri bu nasihata sıkı sıkı tutunarak geleneğin sonraki kuşaklara aktarılmasında aynı rolü başarıyla üstleniyorlar.

g9b.webp
_DSC2900.jpg

1950'den beri

Peynir helvası hazırlamakta kullandığı inek sütünü bildiği, üretimine yüzde yüz itimat ettiği üreticilerden temin ediyor. Sütü sağım sıcaklığında alıp, soğutmadan üretim yaptığı imalathanelere getiriyorlar. Sağım sıcaklığında gelen sütün kaynatıldıktan sonra, helvada kullanılacak peynire dönüşmesi için mayalanması işlemi başlıyor. Bu arada sütün sahip olduğu yağ asla ayrılmıyor. Sütün içeriğinde sahip olduğu halis tereyağının ayrıştırılmaması, peynir helvası yapılırken dışarıdan farklı bir yağ kullanılmasının önüne geçilmesini sağlıyor.

peynir helvası tarihi

Gizemli Lezzet

Hazırlanan peynirin kıvamı, lezzeti vb… hazırlanacak helvanın kalitesini belirleyen bir diğer etken. Hazırlanan tuzsuz peynirler derin kazanlara alınıyor. Burada kaynamaya alınan peynirler eriyerek süt kıvamına getiriliyor. İçerisine un ilavesi yapılan kaynamış peynir, tokmağı andıran karıştırma aletleriyle macun kıvamına getiriliyor. Şeker ve yumurta ile renk ve tat bulan helva, sürekli dövüle dövüle karıştırılarak hellimlendiriliyor. Üretimin her aşamasını gözle, hijyenik kurallara harfiyen riayet ederek kontrol ediyor, ne zaman hazır olduğuna yine o edinilmiş tecrübelerle karar veriyorlar. Tekirdağ’ın merkezinde karşılıklı iki ayrı dükkana sahip olan TEKBAŞ’ın, Edirne’de de bir şubesi bulunuyor ve Çorlu Şubesinin açılışı ise çok yakında zamandadır. Tekirdağ’ın en gözde yazlık beldesi Kumbağ’da ise yaz sezonunda satış reyonları var. İş bununla da kalmıyor, Tekirdağ Köftesi ile ününü perçinlemiş işletmelerin hemen hepsine ürün veriyorlar. Tekirdağ’ın bu iki özel lezzeti birbirine omuz vererek damakları şenlendiriyor.

tekbai
masalar
makina
ebubekir tekbaş
bottom of page