Tekbaş Peynir Helvası

HAKKIMIZDA

Firmanın Kurucusu olan Ömer TEKBAŞ 1950'li yıllardan bu yana adını her geçen gün daha da duyuruyor. “Kendimi bildim bileli…” diye özetlediği süt ile ilişkisini peynir helvası ile tatlandırıyor. Sütün üretiminden alıcıyla buluşmasına, saklanmasından farklı ürünlere dönüştürülmesine, sütün temin edildiği hayvanların beslenmesinden sağlığına kadar her konuda nasihat gibi fikirleri miras biriktirmiş çocuklarına. Bugün Tekbaş markasının ikinci kuşak işletmecisi Ebubekir TEKBAŞ ve ailenin diğer fertleri bu nasihata sıkı sıkı tutunarak geleneğin sonraki kuşaklara aktarılmasında aynı rolü başarıyla üstleniyorlar.

Peynir helvası hazırlamakta kullandığı inek sütünü bildiği, üretimine yüzde yüz itimat ettiği üreticilerden temin ediyor. Sütü sağım sıcaklığında alıp, soğutmadan üretim yaptığı imalathanelere getiriyorlar. Sağım sıcaklığında gelen sütün kaynatıldıktan sonra, helvada kullanılacak peynire dönüşmesi için mayalanması işlemi başlıyor. Bu arada sütün sahip olduğu yağ asla ayrılmıyor. Sütün içeriğinde sahip olduğu halis tereyağının ayrıştırılmaması, peynir helvası yapılırken dışarıdan farklı bir yağ kullanılmasının önüne geçilmesini sağlıyor.

Hazırlanan peynirin kıvamı, lezzeti vb… hazırlanacak helvanın kalitesini belirleyen bir diğer etken. Hazırlanan tuzsuz peynirler derin kazanlara alınıyor. Burada kaynamaya alınan peynirler eriyerek süt kıvamına getiriliyor. İçerisine un ilavesi yapılan kaynamış peynir, tokmağı andıran karıştırma aletleriyle macun kıvamına getiriliyor. Şeker ve yumurta ile renk ve tat bulan helva, sürekli dövüle dövüle karıştırılarak hellimlendiriliyor. Üretimin her aşamasını gözle, hijyenik kurallara harfiyen riayet ederek kontrol ediyor, ne zaman hazır olduğuna yine o edinilmiş tecrübelerle karar veriyorlar. Tekirdağ’ın merkezinde karşılıklı iki ayrı dükkana sahip olan TEKBAŞ’ın, Edirne’de de bir şubesi bulunuyor ve Çorlu Şubesinin açılışı ise çok yakında zamandadır. Tekirdağ’ın en gözde yazlık beldesi Kumbağ’da ise yaz sezonunda satış reyonları var. İş bununla da kalmıyor, Tekirdağ Köftesi ile ününü perçinlemiş işletmelerin hemen hepsine ürün veriyorlar. Tekirdağ’ın bu iki özel lezzeti birbirine omuz vererek damakları şenlendiriyor. TEKBAŞ Peynir Helvası’nın dondurma ile servisi ise tam bir damak şenliği. TEKBAŞ kaliteli üretimleriyle Tekirdağ'a bu alanda vizyon ve bilinirlik katıyorlar.

Köprübaşı Mv. Kocakardeşler İş M.
N: 173/8 S.Paşa/Tekirdağ
Tel: 0536 692 99 82

Elmas Grafik